BU, hem lisans hem de lisansüstü çalışmalar için akredite programlara sahiptir. Modern eğitimdeki trendlere uygun olarak, çalışma programlarımız bugünün ve yarının zorluklarına karşı spesifik ve duyarlı olarak tasarladık. Ayrıca, bir yıl içinde yaklaşık 1000 saat eğitim ve uygulama sağlayan, yeterli İngilizce bilgisine sahip olmayan öğrenciler için İngilizce Hazırlık Programı da bulunmaktadır. Mühendislik, mimarlık, ekonomi, idari bilimler, güzel sanatlar, eğitim bilimleri, iletişim, beşeri bilimler ve sosyal bilimler gibi bir alanda uzman olmayı planlıyorsanız – IBU olması gereken yer. IBU’yu istisnai yapan şey, her akademik yılda, Balkanların her yerinden gelen öğrencilere önemli sayıda burs vermemizdir. Bu şekilde, bağışçılarımız ve destekçilerimiz başarılı öğrencilere, eğitimden hemen sonra eğitim için destek ve derhal istihdam için büyük fırsatlar sunarak yatırım yaparlar. Lisans ve lisansüstü çalışmaların öğrenim ücretleriyle ilgili olarak, IBU Makedonya’daki en uygun üniversite ve bölgede daha geniş olmaya devam ediyor.

Uluslararası Balkan Üniversitesinin akademik programları, Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve prestijli Türk Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylandı. Ayrıca, 2013’ten başlayarak, lisans programlarımız ÖSYS Kitapçığına dahil edilmiş, böylece Türk öğrencilerin IBU’ya kolayca kaydolmaları için özel bir fırsat yaratılmıştır.

Taahhütlü çalışmalarımız, nitelikli akademik personel, araştırma ve yatırıma adanmışlık, sosyal sorumluluk ve hizmet için bir onay, doğrudan üniversite sıralamasıyla ilgilenen dünyanın en itibarlı kurumundan geldi. Başarı izleri, dünya akademik kurumlarını sıralamak için özel olarak tasarlanan kriterlere göre, dünyaca ünlü Shangai Üniversite Sıralaması tarafından 2012 yılında Makedonya’nın en iyi özel üniversitesi olarak görüldü.

Sonunda, bir kez daha vurgulamama izin ver – kapılarımız Türkiye’den ve Balkan bölgesinden ve dünyadaki diğer ülkelerden gelen öğrenciler için oldukça açık.

IBU, nitel ve müreffeh bir eğitim için bir garantidir. IBU, başarılı bir kariyere giden en güçlü köprüdür… tüm bunlar, yarının liderlerini eğitiyoruz!

Mehmet Dursun Erdem
Rektör

 

 

 

 

DENKLİK

Üniversitemiz Fakülte ve bölümlerimizin denkliği vardır. YÖK tarafından belirlenen denklik sürecini izleyerek öğrencilerimiz çok kısa bir sürede denklik almaktadır.

İngilizce eğitimiyle, nitelikli ve kaliteli yapısıyla; ÖSYM Kılavuzunda yer alan Makedonya’daki ilk ve tek üniversite olan Uluslararası Balkan Üniversitesi mezunlarımızın sayısız denklik başvurusu olumlu sonuçlanmıştır.

İlkeli ve toplumun ihtiyaçlarını karşılayan bu kapsamda yurtdisi mezunlarının ve öğrencilerinin kaygı ve hasasiyetlerine bir nebze ışık tutan haberiyle TRT Haber büyük bir teşekkürü hak ederken, bu haber aslında kaliteli eğitimin her zaman Türkiye ve Uluslararası alanda karşılığının olacağınında en güzel nişanesidir.

TRT Haberin Denkli için hazırladığı video: https://www.facebook.com/IBUTurkiye/videos/2286745234743211/?t=0

Denklik için gerekli web sayfaları:

YÖK Anasayfası: https://www.yok.gov.tr/
YÖK Denklik Sayfası: https://denklik.yok.gov.tr/
YÖK Denklik Belgeleri: https://denklik.yok.gov.tr/tc-onlisans-lisans

 

 

 

 

 

 

 

 2019 ÖSYM tercih klavuzu

 

 

USKUP…AVRUPA BİRLİĞİ ADAYLIK SÜRECİ

Balkanların Kalbi Kuzey Makedonya’da şanlı geçmişimizden, aydınlık geleceğe uzanan ilim ve bilim merkezi Uluslararası Balkan Üniversitesinde okuma imkanı sizleri bekliyor.

Avrupa Birliğine de yakın zamanda girmesi beklenilen aday ülke Kuzey Makedonya, sunmuş olduğu güven ortamı, ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi yapısıyla tam bir öğrenci ülkesidir.

Üniversitemizin de kurulu olduğu; Kuzey Makedonya’nın Başkenti Üsküp, bir çok türkümüze esin kayanğı olmuş Vardar Nehri’nin iki kıyısına kurulmuştur. Makedon dilinde Skopye olarak adlandırılan şehir, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmeyeceğiniz bir çok yere sahiptir.

1392’de Osmanlı topraklarına katılan şehir, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış kadim bir şehirdir. Bu nedenle Üsküp’te çok sayıda Osmanlı eserine rastlanmaktadır.

Üsküp’ün İlim ve bilim Merkezi olan Üniversitemiz, bir çok tarihi bağlarımızın olduğu Kalkandelen, Gostivar, Manastır, Ohrid, Prizren, Priştine, Selanik, Sofya, Belgrad ve Saraybosna’ya komşu konumuyla merkezi bir mevkiye de sahiptir.

Tarihi bağlarımızın olduğu Üsküp, İstanbul’a hava ulaşımı ile 1 saat’lik bir süre ile yanı başımızda diyebileceğimiz bir konumda yer almaktadır. Ekonomik yönden ele alındığı zaman Türkiye ile aynı şartlara sahip olmakla beraber; ulaşım, iletişim, gıda gibi gündelik hayatın ihtiyaçlarında Türkiye şartlarının altında ekonomik avantaja sahip bir şehirdir. Üsküp’te Konaklamada çok rahat ve ekonomiktir. Üniversitemiz öğrencilerine yurt imkanı sağlarken, kiralık ev bulmalarına da yardımcı olmaktadır.

Tiyatro, Opera, Sinema, Kültür Merkezleri, spor tesisleri, gelişmiş kafe ve restaurant yapısı, mesire alanları, kanyonu, Kış Turizmi ve renkli gece hayatıyla Üsküp yaşan ve canlı bir şehirdir.

Geleceğini, çok kültürlü uluslararası bir ortamda hiçte yabancısı olmadığı bir şehirde şekillendirmek isteyen tüm gençlerimizi Uluslararası Balkan Üniversitesi ailesine davet ediyoruz.

Gelecek İçin Mükemmellik!

SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

1. Üniversiteniz ÖSYM Kitapçığında yer alıyor mu? 
Merhabalar, 2014 yılından beri ÖSYM tercih kılavuzunda yer almaktadır. Uluslararası Balkan Üniversitesi, ÖSYM Kılavuzunda yer alan Makedonya’daki ilk ve tek Üniversitedir.

2. ÖSYM Sınavlarına giremedim veya yeterli puanı alamadım. Üniversitenize sınavsız kayıt olabilir miyim?
Evet. Kayıt olabilirsiniz. Ancak belirtmek isteriz ki mezuniyetinizden sonra, Türkiye’de eşdeğerlilik için YÖK denklik prosedürünü takip etmeniz gerekecektir.

3. ÖSYM aracılığıyla üniversitenize kayıt yaptırdım. Denklik sürecim nasıl olacak?
Üniversitemiz Fakülte ve bölümlerimizin denkliği vardır. YÖK tarafından belirlenen denklik sürecini izleyerek öğrencilerimiz çok kısa bir sürede denklik almaktadır.

4. Üniversitenizde hangi fakülteler bulunmaktadır?
Üniversitemiz 7 Fakülte ve 18 bölümde eğitim vermektedir. Fakültelerimiz; İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi.

5. Üniversitenizde TIP, Eczacılık gibi Fakülteler var mı?
Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi için Akreditasyon sürecinde olup, Fakülte ve bölümlerimizin açılmasına mütakib üniversitemiz websitesinde ve sosyal medya mecralarında duyurulacaktır.

6. Üniversitenizde Lisans tamamlama var mı?
Hayır yok. Ancak ilgili bölüme kayıt yaptırabilir, 1.sınıftan başlayıp, ders saydırma yapabilirsiniz. Derslerin denkliklerini üniversitemizin ilgili dekanlığı karar vermektedir.

7. Üniversitenize yatay geçiş ile gelmek istiyorum. Mümkün müdür?
Evet. Sadece gelinecek üniversite’nin bulunduğu ülkede akredite edilmiş olması gerekmektedir.

8. Burs imkanlarından nasıl faydalanabilirim?
Üniversitemizin sağlamış olduğu %25 ve %50 burs imkanlarına, sadece ÖSYM tercih kılavuzundaki ilgili bölümü seçerek sahip olabilirsiniz. Yani kısaca burslu bölümlerimizi tercih etmeniz ve yerleştirilmiş olmanız gerekmektedir.

9. Üniversitenizin Eğitim dili nedir?
Üniversitemizin eğitim dili %100 ingilizcedir. Sadece Türkçe Öğretmenliği, Türkçedir.

10.İngilizce bilmiyorum veya istenilen seviyede değilim. Ne yapabilirim?
Üniversitemizin, 1 yıllık İngilizce dil okulunda alanında uzman okutmanlarımızla ingilizce öğrenebilir veya geliştirebilirsiniz.

11. Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde öğrenci değişim programları ile Avrupa’da veya Türkiye’de eğitim fırsatı var mı?
Evet. Erasmus+, Mevlana Öğrenci değişim programları ve ikili işbirliği anlaşmalarıyla Avrupa’da ve Türkiye’de eğitim fırsatını öğrencilerimize sunuyoruz. 150 uluslararası işbirliğine sahibiz. Ayrıca; Mutlulukla söyleyebiliriz ki Kuzey Makedonya’nın en çok öğrenci hareketliliğine sahip üniversitesiyiz.

12. Uzaktan eğitim var mı?
Hayır. Üniversitemiz de uzaktan eğitim yoktur.

13. Üniversitenizde derslere devamlılık zorunluluğu var mı?
Evet. Eğitim de disiplini ve kalitesini artıracağına inandığımız için öğrencilerimizin 1 semester boyunca derslere %72 lik katılımlarını sınavlara girmeleri için zorunlu tutmaktayız.

12. Üniversitenizin Yurt imkanı var mı?
Evet yurt imkanlarımız mevcuttur.

 

FAKÜLTELER

Fakülte İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Açıklama Fakültemiz, disiplinler arası bir yaklaşımla her geçen gün küreselleşen ve rekabetin arttığı iş dünyası içinde fark yaratan bilgi ve beceriler ile donatılmış, etik ve sosyal sorumluluk bilincine sahip, üretken bireyler yetiştirir; çağdaş bilimsel ve pratik bilgi üretimine katkı sağlar. İş dünyasının ve toplumun değişen ihtiyaçlarını karşılayan, yaşadığı toplumun ihtiyaçlarını bilen, evrensel ölçülerde uygulamaya destek veren, araştırma faaliyetleriyle desteklenen, yenilikçi ve sürdürülebilir bir eğitim ortamı içinde mesleki bilgi, tecrübe ve Bilişim-İletişim becerilerini kazanmış geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.
Lisans Bölümleri Uluslararası Ekonomik İlişkiler, Bankacılık ve Finans, İşletme
Yükseklisans Bölümleri Uluslararası Ekonomik İlişkiler, İşletme
Eğitim Süresi Lisans: 4 Yıl, Yükseklisans: 1 Yıl
Burs Olanakları ÖSYM İLK 10000 Bursu, ÖSYM Tercih Bursu, Şehit Gazi Bursu, Kardeş Bursu, Peşin Ödeme İndirimi
Eğitim Ücretleri Lisans: 22000₺, Yükseklisans: 18000₺
Fakülte Mühendislik Fakültesi
Açıklama Reformist yaklaşımlarla akademik programları ve bilimsel araştırma çalışmaları yürütmek, mevcut altyapıyı kullanarak sürekli geliştirmek; bilgi ve becerilerini yukarıya taşıyan, toplumsal ve etik sorumluluk sahibi mühendisler yetiştirmek; bilginin teknolojiye ve toplumsal faydaya dönüşümünü sağlayan temel, uygulamalı ve disiplinlerarası araştırma ve eğitim programları yürütmek; yurt içi ve dışında sanayii, sivil toplum ve kamu kuruluşları ile yakın işbirliği kurarak çalışmalar yürütmek, ülke kalkınmasına ve toplum refahına katkıda bulunmaktır. İleri teknoloji gelişmeleri takip ederek, ülkedeki ilklere imza atacak, robotik gelişmeleri destekleyecek ve bu alanda dünyada ses getirecek çalışma yapabilecek geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.
Lisans Bölümleri Mimarlık, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği
Yükseklisans Bölümleri Mimarlık, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği
Eğitim Süresi Lisans: 4 Yıl, Yükseklisans: 1 Yıl
Burs Olanakları Şehit Gazi Bursu, Kardeş Bursu, Peşin Ödeme İndirimi
Eğitim Ücretleri Lisans: 25000₺, Yükseklisans: 18000₺
Fakülte Eğitim Fakültesi
Açıklama Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri eğitime ve bilime verdikleri önemle ölçülmektedir. Eğitim sisteminin en önemli belirleyicisi, sistemi işleten bireylerin niteliğidir. Bu bağlamda, Eğitim Fakültemiz çağın gereklerine uygun, nitelikli öğretmenler yetiştirmektedir. Bununla birlikte fakültemiz bünyesinde yer alan Psikoloji ve PDR bölümleriyle, insan piskolojinin her zaman kılavuza ihtiyaç duyacağı nitelikli güçlü bireylere ihtiyaç duymasından dolayı, bu bölümlerdeki öğrecilerimiz de tıpki bir öğretmen yetiştirme heassiyetiyle bu fakültede ki öğrencilerimizi topluma faydalı, yaşadığı toplumun hasasiyetlerinin farkında olan ve toplumuna rehber olabilecek geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.
Lisans Bölümleri Türkçe Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR)
Yükseklisans Bölümleri İngilizce Öğretmenliği
Eğitim Süresi Lisans: 4 Yıl, Yükseklisans: 1 Yıl
Burs Olanakları ÖSYM İLK 10000 Bursu, ÖSYM Tercih Bursu, Şehit Gazi Bursu, Kardeş Bursu, Peşin Ödeme İndirimi
Eğitim Ücretleri Lisans: 22000₺, Yükseklisans: 18000₺
Fakülte Hukuk Fakültesi
Açıklama Hukuk Fakültesi’nde kaliteli hukuk eğitimi kaliteli ve kanıtlanmış mevzuatın öğretilmesi yanında ezbercilikten uzak davranan, hukuki olayları ve sorunları aklın, mantığın ve vicdanın terazisinde tartabilen, yorum yapma yeteneğine sahip, çatışan çıkarları doğru ve kararlılıkla değerlendirip dengeleyebilen, Uluslararası Hukukun baz alındığı, toplumsal demokratik gelişime katkı sağlayacak, adeleti tahsisi edecek bireyler yetiştirmek en önemli gayemizdir.
Lisans Bölümleri Hukuk
Yükseklisans Bölümleri İdari Hukuk
Eğitim Süresi Lisans: 4 Yıl, Yükseklisans: 1 Yıl
Burs Olanakları Şehit Gazi Bursu, Kardeş Bursu, Peşin Ödeme İndirimi
Eğitim Ücretleri Lisans: 25000₺, Yükseklisans: 18000₺
Fakülte İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Açıklama Öğrencilerine çağdaş düzeyde eğitim sunan İTBF, öğrencilerinin uzmanlık alanlarında analitik düşünceye sahip, uygulama ve araştırma yeteneği gelişmiş, uluslararası platformlarda yer alabilecek donanımlı ve girişimci bireyler olarak mezun olmalarını hedeflemektedir. Bilimselliği temel alarak, çağdaş ve eleştirel bakış açısına sahip, insani ve etik değerlere bağlı olarak ulusal, uluslararası alanlarda çalışmalara katkıda bulunup bilim üretmeyi hedeflemektir. Teorik alandaki bilimsel çalışmaların yanında öğrencilere sunduğu uygulama olanaklarıyla da öğrencilere eşsiz bir bilim ve uygulama ortamı sağlanmaktadır.
Lisans Bölümleri Psikoloji, Siyasl Bilimler
Yükseklisans Bölümleri Klinik Psikolojisi
Eğitim Süresi Lisans: 4 Yıl, Yükseklisans: 1 Yıl
Burs Olanakları ÖSYM İLK 10000 Bursu, ÖSYM Tercih Bursu, Şehit Gazi Bursu, Kardeş Bursu, Peşin Ödeme İndirimi
Eğitim Ücretleri Lisans: 22000₺, Yükseklisans: 18000₺
Fakülte İletişim Fakültesi
Açıklama İletişim Fakültesi olarak hazırladığımız nitelikli eğitim programlarımız ile alanında uzman öğretim kadromuz, çağın gereklerine uygun teknik altyapımızla ülkemizin ve bölgemizin en iletişim fakültelerinden biri olmakta kararlıyız. Bu vizyona ulaşmak için toplumsal duyarlılığa sahip, yeterli entelektüel birikim elde etmiş, etik ilkelerden asla ödün vermeyen, alanıyla ilgili uzmanlık ve teknik bilgilere sahip, İş dünyasının ve toplumun değişen ihtiyaçlarını karşılayan, yaşadığı toplumun ihtiyaçlarını bilen, evrensel ölçülerde uygulamaya destek veren, ülke ve toplum ihtiyaçlarının farkında olan iletişim alanında geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.
Lisans Bölümleri Halkla İlişkiler, Yeni Medya ve İletişim
Yükseklisans Bölümleri Halkla İlişkiler
Eğitim Süresi Lisans: 4 Yıl, Yükseklisans: 1 Yıl
Burs Olanakları ÖSYM İLK 10000 Bursu, ÖSYM Tercih Bursu, Şehit Gazi Bursu, Kardeş Bursu, Peşin Ödeme İndirimi
Eğitim Ücretleri Lisans: 22000₺, Yükseklisans: 18000₺
Fakülte Sanat ve Tasarım Fakültesi
Açıklama Kuzey Makedonya’nın eğitim alanındaki en iyi üniversitesi seçilen üniversitemizin kaliteli eğitimine yakışır disiplinlerarası eğitim sunarak siz gençleri güzel yarınlara taşımayı hedeflemekteyiz. Balkan ile Anadolu’nun kültürünü sentezleyebilen, bilgili, bilimsel araştırmaya açık, sanat tarihi ve tüm sanat disiplinleriyle donanımlı, modern ve çağdaş anlayışları takip edebilen, Kendi toplumsal dinamiklerini tanıyan, kültür değerlerini temel alan, Teknik ve ilmi gelişmeleri yakından takip edebilen, Sanat ve Tasarım alanında özgün ve yeni projeler üretebilen, Sanat eserini insanlar üzerindeki etkisini kurgulayabilen, geleceğin sanatçılarını yetiştiriyoruz.
Lisans Bölümleri Grafik Tasarım, Sanat Tasarım, Moda Tasarım
Yükseklisans Bölümleri Grafik Tasarım
Eğitim Süresi Lisans: 4 Yıl, Yükseklisans: 1 Yıl
Burs Olanakları ÖSYM İLK 10000 Bursu, ÖSYM Tercih Bursu, Şehit Gazi Bursu, Kardeş Bursu, Peşin Ödeme İndirimi
Eğitim Ücretleri Lisans: 22000₺, Yükseklisans: 18000₺